Optson

Minska paroxetin doseringen

Fråga

Har varit på 20 mg paroxetin dagligen i nästan tre år, har jag minskat min dos till 10 mg dagligen under de senaste sex dagarna.

Sedan dess har jag haft problem med mina ögon.

Min syn har inte försämrats på något sätt, men jag känner som om det är "elektriska störningar" när jag flyttar mina ögon i alla riktningar, nästan som om båda ögonen inte fungerar som ett team.

Också på samma gång jag får en mycket lätt stickande känsla i båda händerna strax nedanför mina handleder, igen, nästan som en elektrisk ström.

Kan detta ha något att göra med reducerad dos av paroxetin och i så fall hur lång tid är det sannolikt att pågå.

Tyvärr min apotekare var av liten eller ingen hjälp för mig.

Svar

Även om paroxetin och andra liknande antidepressiva är inte alls beroendeframkallande i någon form.

Om du har tagit dem under en lång tid - som i ditt fall - sedan när dosen minskas du kan börja uppleva tillfälliga biverkningar, och det är vanligt.

Jag är ganska säker på att de symptom du har upplevt beror på din minskning paroxetin.

Detta bör dock vara relativt kortlivade och du bör märka dina symtom lösa under nästa vecka eller två.

Om de inte verkar vara, be din läkare att snabbt kolla dig över.